Všeobecná encyklopedie pro děti na 1. stupni ZŠ. Je zaměřena na českého čtenáře. Obsahuje přes 600 hesel, každé opatřené ilustrací. Zahrnuje informace z mnoha oborů i abstraktní pojmy.
- Rok vydání: 2002
- Napsáno: 2001
- Stran: 256
- Žánr: naučná literatura
- Ilustrátor: Milan Starý
- Nakladatel: Fragment
- Náklad: 8000
- ISBN: 80-7200-673-8
- Poznámka: 2. vydání vyšlo pod názvem Ilustrovaná encyklopedie pro děti, 3. vydání pod názvem Velká dětská encyklopedie.
- Vyšlo též slovensky: Veľká detská encyklopédia
ANOTACE:
Ahoj, zvídavé děti!
Připravili jsme pro vás knihu, jejíž jednotlivé části dohromady tvoří napínavý příběh lidského poznání. Můžete ji začít číst od kterékoliv stránky a pokaždé se dozvíte mnoho nového. Svými vědomostmi pak budete udivovat nejen své učitele a kamarády, ale i sami sebe.
Nová původní česká encyklopedie, kterou držíte v ruce, je encyklopedie všeobecná, to znamená, že tu najdete informace z mnoha vědních oborů, ale pomocí mikropříběhů i vysvětlení abstraktních pojmů každodenního života jako je třeba radost, úspěch nebo fantazie. Knihu tvoří přes 600 hesel a každé z nich má svou vlastní barevnou ilustraci, mnohdy s popisky, které doplňují text. Hesla jsou řazena podle abecedy, z níž nebylo žádné písmeno vypuštěno. Součástí knihy je i speciální obrazová příloha a rozsáhlý rejstřík, v němž najdete daleko více pojmů než je počet hlavních hesel. Příjemné čtení, prohlížení a vyhledávání informací vám přejí autorka textu, ilustrátor, grafik, redaktoři, odborní konzultanti, korektoři, sazeči, tiskaři, vazači, distributoři a knihkupci (utvořit anonymní výrobní řadu pracovníků, kteří se podíleli na vzniku publikace).
UPOUTÁVKA:
Ahoj, kluci a holky! Jmenuji se Adam a tohle je moje mladší sestra Žaneta. Nevím, jak vy, ale my jsme oba strašně zvědaví. Zajímá nás spousta věcí. Třeba jak vzniká bouřka, kolik je na světě druhů hub nebo k čemu kdysi sloužili papíroví draci. Žaneta zas nedávno chtěla vědět, jestli lidi dřív znali zmrzlinu, jak dlouho žije jepice a kdy byla vyrobená první rtěnka. A představte si, že tohle všechno se dozvíte v encyklopedii, kterou jste právě otevřeli. Je v ní plno informací o našem světě, zajímavosti z přírody, historie i zeměpisu. Kamarádi z různých koutů světa tu píší, kam všude by nás ve své zemi pozvali. Najdete tu spoustu návodů a receptů. Pochopíte slova, která možná neznáte, jako yetti, UFO, billboard, islám, Edison nebo meteorolog a naučíte se pojmenovat, co je to přání, konflikt, láska nebo třeba strach. A nejen to. Přečtete si kratinké příběhy o situacích, které dobře znáte, nebo do kterých jste se zatím třeba ještě nedostali. Protože tahle knížka je sice encyklopedie s obsáhlým rejstříkem a obrazovou přílohou, v které jsou jednotlivá hesla seřazena abecedně pro snadné vyhledávání informací (nechybí žádné písmeno, ani X, Y, nebo Q), ale je to také knížka čtecí, kterou můžete přečíst od A až po Ž. Začít můžete kdekoliv. A také kdykoliv – třeba hned teď.
UKÁZKA:
Březinová, Ivona. Velká dětská encyklopedie. In:Knihy č.33/2002, s.10.
ZAJÍMAVOST:
Ukázky z knihy použila Juliana van Keulen ve své učebnici češtiny pro studenty v Nizozemí.
Hoofdstuk 5:
Kleren
Woordenschat
Oblečení, Šaty
Úkol 14.
Vertaal het onderstaande tekst.
Kroj (uit Kinderencyklopedie van Ivona Březinová)
Kroj je typické oblečení obyvatel nějakého kraje. Lidový kroj patří spolu s tanci a písněmi
k folkloru národa. V každé oblasti vypadal trochu jinak a lidé podle něj poznali, odkud člověk přichází. Mezi naše nejkrásnější kroje patří hanácký, který nosili lidé na Hané, slovácký z okolí Strážnice, chodský ze západních Čech, valašský ze severní moravy a plzeňský z okolí Plzně. Jednotlivé části krojů byli zdobené barevnými lemy, pentlemi, krajkami a výšivkami. Vyrobit takový kroj dalo hodně práce a lidé ho většinou nosili jen o svátcích a v neděli do kostela. Ve všední den chodili v prostém, méně zdobeném oblečení. Dnes kroje můžeme vidět na folklorních slavnostech, při vystoupeních lidových souborů nebo v muzeích. Nejkrásnější kroje byli zhotovovány pro ženicha a nevěstu. Ta se na jeho výrobě většinou podílela.
Woorden: kroj – klederdracht, oblečení- kleding, kraj – provincie, patřit – behoren, tanec – dans, píseň – lied, národ- volk, vypadat – eruitzien, poznat – herkennen, nosit – dragen, zdobený – vesierd, lem – bies, pentle – lint, krajka – kant, výšivka – borduursel, vyrobit – vervaardigen, svátek – feest, všední – doordeweeks, prostý – simpel, vystoupení – optreden, podílet se – meewerken
Kostým(uit Kinderencyklopedie van Ivona Březinová)
Kostým je převlek. Složí k tomu, aby člověk vypadal, jak právě potřebuje. Používají ho hlavně herci, ale potřebujete ho i vy, když chcete jít na karneval.
Žaneta si v mámině noční košili hraje na princeznu, pak v tátově zeleném svetru a červených ponožkách představuje vodníka. Umí vypadat jako víla a rázem se převléknout za čarodejnici.
Ráda by se jednou stala herečkou, protože ty se stále převlékají do kostýmů postav, které mají představovat. Žaneta také miluje maškarní bály. Maminka na ně nechodí. Zato v maminčině skříni visí několik pěkných kostýmků – souprav sukní nebo kalhot a stejně barevného saka.
Woorden: Kostým – kostuum, převlek – verkleding, představovat – voorstellen, umět – kunnen, vypadat – eruitzien, víla – fee, rázem – opeens, převléknout – verkleden, čarodejnice – heks, postava – personage, představovat, – voorstellen, maškarní bál – carnavalsbal, kostýmek – pakje, souprava – set, sako – jasje.
Úkol 10.
Vertel wat je vandaag aan hebt en beschrijf wat je buurman aan heeft.